Ambitiøst parløb fortsætter med ny direktør

12. september 2025

Sidsel og Jens Stumbeck skifter arbejdsroller, men målet for Heiko Stumbeck er uændret

I år kan Sidsel Stumbeck fejre 10-års jubilæum i Heiko Stumbeck. Hun tiltrådte først som controller og siden økonomichef. Pr. 1/12-21 blev Sidsel indsat som adm. direktør for Heiko Stumbeck A/S. Sidsel og Jens’ parløb går dog langt længere tilbage, end de 10 år Sidsel har været i Heiko Stumbeck.

Firmaet blev i sin tid startet af Jens’ far – Heiko Maximilian Herbert Stumbeck– og ledes i dag af ægteparret Sidsel og Jens Stumbeck – dog nu med nye roller.

Stillingen som adm. direktør overtager Sidsel nemlig fra sin mand Jens Heiko Stumbeck, der ønsker at fokusere mere på udviklingen af firmaet og sit hverv som optiker.

“Det lå helt naturligt, at jeg overtog direktørstolen i det firma, min far startede, og det har været udviklende. Men jeg har også måtte indse, at min interesse lå et helt andet sted. Jeg vil hellere være i butikken med kunderne. Nogle kan måske huske min far for hans mange ideer og spontanitet. Det har jeg nok arvet fra ham, og det er den del af heiko, jeg gerne vil arbejde videre med.”

OPTIKER OG DIREKTØR JENS HEIKO STUMBECK

Nytænkning er kernen – men det kræver en nytænker

Vores dynamisk Stumbeck-duo har fundet opskriften på overlevelse i en verden af store spillere og stigende digitalisering. Da Sidsel og Jens overtog ledelse i 2015, lavede de et turnaround, der har resulteret i stødt stigende vækst de seneste år.

Sidsel og Jens’ parløb er essentielt, for den markante udvikling Heiko Stumbeck har været igennem. Hvor Jens er den iderige og innovative aktør, sætter Sidsel ideerne i system og gennemfører implementeringen.

”Jens har en fantastisk krøllet hjerne, som altid arbejder mod det nye. Det er en gave, der er væsentligere for Jens at fokusere på end det administrative, og derfor er vores nye rollefordeling perfekt. Jens vil helst udvikle og være i butikken hos kunderne, og jeg er klart mere administrativt og strategisk anlagt.”  Adm. Direktør Sidsel Stumbeck

Find de rigtige briller

Og struktur og god strategi er der i sandhed brug for, da der er mange nye spændende projekter på tegnebrættet.

Allerede fra marts vil nogle af Heiko Stumbeck nyeste projekter blive præsenteret, og som kunde kan man se frem mod flere muligheder, mere service, mere sundhed og mere kvalitet for pengene.

Hold dig opdateret

Tilmeld nyhedsbrev for eksklusive rabatter, events og inspiration.

Relaterede blogposts

Oversized Balmain solbriller i blå

Fashion Week AW25

Fashion Week er altid et vindue til de nyeste trends, og i år har eyewear spillet en markant rolle på catwalken og i streetstylen.
keratoconus

Hornhinde topografi

Hos Heiko Stumbeck bruger vi avanceret hornhinde topografi for at sikre dig den bedst mulige behandling, løsning og synskomfort.

Velkommen til vores nye optiker Peter

Velkommen til vores nye optiker - Peter. Med over 35 års erfaring i optikbranchen bringer Peter en unik kombination af faglig ekspertise og passion for kundeservice til vores team.

Klub Heiko

Som medlem af Klub Heiko nyder du ekstra godt af de helt særlige fordele, der giver dig optimal øjensundhed - og som luner på din konto.
Heiko Stumbeck A/S ▪️Klaregade 22-32, 5000 Odense C ▪️CVR: 21737046

Kurv (0)

Ups! Du har ikke nogen produkter i kurven. Her er dine muligheder:

eller